In English

Spielzeit Europa/Berliner Festspiele ja Uue Riia Teatri koostööna valminud

SOUND OF SILENCE

Lavastaja: Alvis Hermanis
Muusika: Simon and Garfunkel
Lava- ja kostüümikunstnik: Monika Pormale
Fotograaf: Māra Brašmane
Osades: Guna Zariņa, Sandra ZvÄ«gule, Inga Alsiņa, Liena Šmukste, Iveta Pole, RegÄ«na Razuma, KristÄ«ne KrÅ«ze või Jana ÄŒivžele, Gatis Gāga, Kaspars Znotiņš, Edgars SamÄ«tis, Ivars Krasts, Varis Piņķis, Ä‚irts KrÅ«miņš, Andris Keišs

„Lavastus meie vanemate noorusest,
Ajast, mil nad meid ootasid,
Kui meid eostati,
Kui me veel oma emade kõhus olime.“

„Vaikuse Hääl“ on justkui jätk näidendile „Pikk elu“, kuid kronoloogiliselt vastupidises suunas.
Lavastuse tegevus leiab aset selles samas ühiskorteris, kuid 40 aastat varem, kui „Pika Elu“ tegelased olid veel noored.
See lugu räägib noorusest ja kaotatud süütusest  60ndate lõpus, mis oli väga eriline aeg, mil inimesi ühendas illusioon kollektiivse õnnetunde olemasolust.
On väga tõenäoline, et see oli viimne ühiskondlik utoopia valge tsivilisatsiooni ajaloos, sest tänapäeval on sellised utoopiad võimalikud vaid kunstis, näiteks teatris.

Alvis Hermani

Lavastuses kasutatakse katkendeid filmist „Autoportree“, mis on filmitud Riias 1972.aastal Andris Grinbergsi poolt.
Esietendused 9. november 2007 (Berliinis), 22.november 2007 (Riias)
Etendus on kahes osas.
Kestvus 3 tundi ja 20 minutid (koos vaheajaga)

Auhinnad:
Grand PRIX, Rahvusvaheline Teatrifestival KONTAKT, Poola, 2008
Ajakirjanduse Auhind, Rahvusvaheline Teatrifestival KONTAKT, Poola, 2008

Riia Uus Teater
LāčplÄ“ša iela 25/ Lacplesa street 25
Phone: +371-7283323
Fax: +371-7282945
www.jrt.lv

Riia Uus Teater (RUT) on repertuaariteater, mis pakub uuenduslikku kunsti, mis vastab iseseisvalt mõtleva tänapäeva teatrikülastaja nõuetele nii vormi kui sisu poolest. RUTi kunstilised põhimõtted on lihtsad: professionaalne, eetiline ning esteetiline kvaliteet kõigepealt. Teater pakub intellektuaalset ning atraktiivset meelelahutust kvaliteedile orienteeritud kaasaegsele, haritud ning sotsiaalselt aktiivsele publikule.
Depressiooni ning masstootmise ajastul püüab RUT rõhutada inimlikkust, elujõudu, emotsioone ning otsida tagasiteed harmoonia ja lihtsuse juurde.
Vaatamata sellele, et RUT on riiklik repertuaariteater, on suudetud säilitada ka teatristuudio töölaad ja vaimsus ning järgitakse mitte-kommertsliku kunsti põhimõtteid. RUT püüab oma repertuaaris keskenduda teatritehnoloogia uuringutele mitte piletitelt saadavale tulule. Prooviperioodid kestavad sageli kauem kui aasta ning lavastused ei etendu vaid suures saalis (470 kohta) vaid ka väiksematel lavadel ning väljaspool teatrit.

ALVIS HERMANIS (Sündinud 1965)

Õppis Läti Riikliku Konservatooriumi Teatri osakonnas näitlejaks.
Oma lavastustes mängib A.Hermanis sageli erinevate post-modernistliku esteetika kontseptsioonide, ida ja lääne kultuuridele omaste märkide, kuvandite ja sümbolitega. Tema lavastused erinevad üksteisest esteetilise poole pealt, kuid neid kõiki iseloomustab suurepärane vormi-, stiili- ja ajastutaju. Ta on pidevalt uute kogemuste otsinguil, püüdmas heli- ja kujutava kunsti abil  (kasutades projektoreid, slaide ja fonogramme) nihutada reaalsuse piire. Ta on olnud nii näitekirjanik, kunstnik ning näitleja oma enda etendustes. Hermanise lavastused on osalenud mitmetel rahvusvahelistel teatrifestivalidel Venemaal, Poolas, Lätis, Eestis, Slovakkias, Soomes, Saksamaal, Austrias, USAs, Kanadas, Prantsusmaal, Belgias, Hollandis, Itaalias, Sloveenias, Serbias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Suurbritannias, Horvaatias, Ungaris, Rumeenias, Bulgaarias, Kreekas, Hispaanias, Šveitsis, Taanis, Tsehhis, Tšiilis, Kolumbias ning Koreas.
„Salzburger Festspiele 2003“ festivalil pälvis A.Hermanis Noorte Lavastajate Projekti auhinna (Max Reinhardti sulepea).
2007. aastal peeti teda Euroopa Uue Teatri (Thessaloniki, Kreeka) preemia vääriliseks.
2008. aastal võitis Stanislavski auhinna välismaa teatri kategoorias (Venemaa, Moskva).
Töötab alates 1997.aastast Riia Uue Teatri kunstilise juhina.
Lisaks tööle Riia Uues teatris on Hermanis lavastanud näidendeid ka Tallinnas Von Krahli Teatris („Salajased Pildid II“, „Lõõmav Pimedus“, 1994), Läti Riiklikus Ooperis („Tuli ja Öö“, 1996), Frankfurdi Teatrimajas, („Ühe Raamatu Ühislugemine Kujutlusvõime Abil Frankfurdis“ - Kollektives Lesen eines Buches mit Hilfe der Imagination in Frankfurt, 2005), Zürichi Teatrimaja („Lõõmav Pimedus“ kirjutanud A.Buero-Vallejo, 2006; „Isad“, 2007; „Idioot: Romaani Algus“ kirjutanud Dostojevksi, 2008), Kölni teatrimajas („Kölni Afäärid“, 2008) ning Rahvaste Teatris Moskvas („Shukshini Lood“, 2008).