In English

Teater Utopia - „Dekaloog (Kümme käsku)“ (Leedu)

Gintaras Varnas ja Audronis Liuga

Lavastaja: Gintaras Varnas
Kunstnik: Marta Vosyliūtė
Kostüümikunstnik: Jolanta RimkutÄ—
Helilooja: Giedrius Puskunigis
Valguskujundus: Simas Sirutavičius
Helikujundus: Giedrius Puskunigis
Osades: Ainis Storpirštis, Dovydas Stončius, ElzÄ— GudavičiÅ«tÄ—, Emilija LatÄ—naitÄ—-BeliauskienÄ—, EglÄ— ŠpokaitÄ—, Marius Repšys, Vidas Bareikis, Vainius Sodeika'

Lavastuse „Kümme käsku” temaatika põhinebki nendel Piibli seadustel. Etenduses osalevad kaheksa noort näitlejat, kes avanevad läbi oma kogemuste ja mõtiskluste ja räägivad oma kaasaegsete hingelisest seisundist – nende muredest, olukordadest, kus nad peavad moraalseid otsuseid langetama, nende tõeotsingutest ning sellest, kui oluline on neile südametunnistus, mis tänapäeval näib olevat oma tähenduse kaotanud …

„Meie näitlejad alustasid etüüdidega, mis otseselt illustreerivad kümne käsu tõdesid. Töö käigus hakkasid nad mõistma, et kümme käsku kehtivad igal pool: igal sammul, igas elusituatsioonis ja samuti ka igas näidendis,” räägib lavastaja Gintaras Varnas sellest, kuidas lavastuse kallal töötati.  „Avastus, et kümme käsku ei ole lihtsalt mitte tühipaljas kirjapandud moraalikoodeks, vaid midagi, mis ka tegelikus elus rakendub ja millega tuleb igal sammul kokku puutuda, annab etendusele erilise värvingu.”

Etendus koosneb valulikest kokkupõrgetest „Kümne käsu” kangelaste ja kaotatud jumala erinevate palede vahel, mis on sageli ka nooruslikult humoorikad ja vaimukad. Tegelased kasutavad igapäevast keelt, mõnikord ka slängi, kuid sõnade taga on palju sügavam poeesia ja filosoofiline tasand, mida tänapäeva põlvkond  ilma raskusteta tunnetab ja mõistab.

2008. aastal pälvis lavastaja Gintaras Varnas Aasta Lavastaja tiitli ja Lava Kuldse Risti auhinna (ooperite „Tancredi ja Clorinda Duell”, „Tänamatute tants” ning lavastuse „Kümme Käsku” eest). „Kümne Käsu” näitlejad („Utopia” teatritrupp) said 2008. aastal rahvusliku draama kategoorias samuti Lava Kuldse Risti omanikeks.

Etenduse kestvus 2 tundi ja 30 minutit
Esietendus 2008

Etendus toimub

  • 8. septembril kl 21:00 Vanemuise väikeses majas